An object whose height is 0.290 cm is at a distance of 14.9 cm from a spherical
ID: 1527329 • Letter: A
Question
An object whose height is 0.290 cm is at a distance of 14.9 cm from a spherical concave mirror. Its image is real and has a height of 0.925 cm. Calculate the radius of curvature of the mirror. How far from the mirror is it necessary to place the above object in order to have a virtual image with a height of 0.925 cm? A dime is on the optical axis of a concave spherical mirror and 38.9 cm away from it. It produces an image on the same side, 8.00 cm away from the mirror. If the dime is moved on the axis to 25.5 cm from the mirror, how far away from the mirror is the image now? What is the radius of the sphere of which the mirror is a section?Explanation / Answer
12.
ho = object height = 0.290 cm
do = object distance = 14.9 cm
hi = image height = 0.925 cm
di = image distance = ?
using the formula
hi/ho = - di/do
0.925/0.290 = - di/14.9
di = - 47.53 cm
using the mirror equation
1/di + 1/do = 1/f
1/di + 1/do = 2/R
1/(- 47.53) + 1/14.9 = 2/R
R = 43.4 cm
i)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.