An object which has a height of 12.5 cm , is placed 45.0 cm infront of a concave
ID: 1674727 • Letter: A
Question
An object which has a height of 12.5 cm , is placed 45.0 cm infront of a concave , spherical mirror, which has a focal length of 15.0 cm: a) What is the radius of curvature of this mirror? b)What will be the position of the resulting image? c) What will be the magnification of the resultingimage? d) What will be the height of the image? e) Is the resulting image real or virtual?explain! An object which has a height of 12.5 cm , is placed 45.0 cm infront of a concave , spherical mirror, which has a focal length of 15.0 cm: a) What is the radius of curvature of this mirror? b)What will be the position of the resulting image? c) What will be the magnification of the resultingimage? d) What will be the height of the image? e) Is the resulting image real or virtual?explain!Explanation / Answer
Given height of the object h = 12.5 cm object distance do = 45 cm focal length of the mirror f = 15 cm a) Radius of curvature of of mirror f = R / 2 R = 2 f = 30 cm b) equation of spherical mirror 1 / do + 1 / di = 1 / f 1 / d i = 1 / f - 1 / d o = 1 / 15 -1 / 45 image distance d i = 22.5 cm c)magnification of the resulting image M = - d i / do = - 22.5 / 45 = - 0.5 d) height of the image h i = M ho = 0.5 * 12.5 = -6.25 e) image is real image
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.