Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A CMOS inverter with the following parameters: nMOSwith Vtn =0 . 6V,pMOSwith Vtp

ID: 1839395 • Letter: A

Question

A CMOS inverter with the following parameters: nMOSwithVtn=0.6V,pMOSwithVtp= -0.7V,n =2.4p.
The power supply is VDD = 3.3V, and the channel length of both transistors is

Ln = Lp = 0.8m.

i- Sketch the Voltage Transfer Characteristics (VTC) of the CMOS Inverter,

indicating the different regions of operation.

ii- Use the VTC sketch to help Determine the (Wn/Wp) ratio so that the

inverter logic threshold is Vinv1 = 1.0 V.

iii- Use the VTC sketch to help Determine the (Wn/Wp) ratio so that the

inverter logic threshold is Vinv2 = 1.4 V.

iv- Comment

Explanation / Answer

voltage transfer characteristic is hyperbolic

win/ wL = i / l

= 0.24 microampere

w/wl =v/l

= 0.36 a

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote