An analog signal x(t) has a duration of 15 ms and a bandwidth of 4 kHz. Determin
ID: 1839651 • Letter: A
Question
An analog signal x(t) has a duration of 15 ms and a bandwidth of 4 kHz. Determine (there are more than one choice for each question): The suitable sampling frequency f_s The total number of samples N The approximate number of zeros that are padded to x(t) to perform FFT. The actual resolution in the frequency domain based on your design. based on the following requirements: There is no aliasing N = 2^L where L is an integer so that the FFT algorithm can be used The resolution in the frequency domain is better than 50 Hz (i.e. delta f le 50 Hz)Explanation / Answer
Fs= sampling frequency=2*4= 8 kHz
Ts= sampling time= 1/Fs=(1/8) ms
N= number of sample=15/Ts=120
n= number of zero added= 128-120=8
Resolution=8/128 =62.5
a) no alaising
b) N= length of sequence= 2^n
C) correct
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.