A base transceiver station site has a load of 1000W (@ 48VDC) and has 3 - 200Ah
ID: 1840352 • Letter: A
Question
A base transceiver station site has a load of 1000W (@ 48VDC) and has 3 - 200Ah (@ 10hr discharge rate) battery strings in parallel. Assume a Peukerts constant of 1.2
a) How much of a battery’s charge is discharged by a current of 0.33C in 1 hr? b) How long can the fully charged battery bank carry the BTS load to reach a %DOD of 60% ?
c) The battery bank requires charging at 0.2C. What is the total load on the generator during bulk charging? Use 50VDC as the voltage during battery charge for this calculation
Explanation / Answer
(c) Dc supply = 50V
battery bank requires charging 0.2C
Q = 0.2C
V=QC
C = V/Q
C=50/0.2 = 250F
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.