The beam shown has an overall length of L = 4 m and is subjected to the load sho
ID: 1844355 • Letter: T
Question
The beam shown has an overall length of L = 4 m and is subjected to the load shown where w = 5 kN/m. Determine the smallest web thickness, t, for the beam if the maximum shear stress cannot exceed 12 MPa. Express your answer in mm to the nearest 0.1 mm.
The beam shown has an overall length of L = 4 m and is subjected to the load shown where w = 5 kN/m. Determine the smallest web thickness, t, for the beam if the maximum shear stress cannot exceed 12 MPa. Express your answer in mm to the nearest 0.1 mm.Explanation / Answer
0.076
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.