Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An OpAMP has a unity gain frequency (ft) of 10MHz and a slew rate of 10V/us and

ID: 1847213 • Letter: A

Question

An OpAMP has a unity gain frequency (ft) of 10MHz and a slew rate of 10V/us and AVoc = 120dB at DC (?=0).
Assume VCC = -VEE = 15 Volts.
a. Approximate the cutoff frequency of the OPAMP itself.
b. If the opamp is configured as a non inverting amplifier with voltage gain of 100, what bandwidth will the circuit have?
c. With the same configuration (gain of 100), what is the maximum input for linear operation (limited by VCC)?
d. What is the maximum frequency that an input of 0.1V will allow without distortion, (limited by slew rate)?

Explanation / Answer

a) f =SR/(2*pi*Vo), where Vo = Vcc = 15V. You must also convert the microseconds to seconds so SR = 10^6

f = 10^6 / (2*pi*15) => f = 106kHz


b)BW = Gain Bandwith Product / Gain

BW = 10MHz/100

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote