An Open Tubular column with a diameter of 197 micrometers and a stationary phase
ID: 500382 • Letter: A
Question
An Open Tubular column with a diameter of 197 micrometers and a stationary phase thickness on the inner wall of 0.64 micrometers passes unretained solute through in 65 s. A particular solute has a retention time of 437 s.
What is the partition coefficient for the solute?
K =
An open tubular column with a diameter of 197 Arm and a stationary phase thickness on the inner wall of 0.64 Am passes unretained solute through in 65 s. A particular solute has a retention time of 437 s. (b) What fraction of time does this solute (a) What is the partition coefficient for this solute? spend in the stationary phase? Number Number K- 559.43 5 0.85 otalExplanation / Answer
b)
k' = t'R / tM = (tR-tM) / tM = (437 sec– 65 sec) / 65 sec = 5.72307
k' = ts / tm => ts = k' * tm = 5.72 x 65 sec = 371.8 sec
fraction in stat. phase = 371.8/437 = 0.850
a)
K = Cs / Cm
k' = K Vs/Vm
=> K = k' * Vm / Vst = k' * (L*Amob)/(L*Ast) = k' Amob / Ast
Ast = Atotal - Amob = pD2/4 - pDmob2/4
= p/4 [(437 x10-6 m)2 – (431.28 x 10-6 m)2]
= 3.90 x10-9 m2
K = k' * Amob / Ast = 5.72* 65 x10-7 m2/ 3.90 x10-9 m2
= 9533
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.