A piston-cylinder device contains 1 kmol of ammonia (NH3, molecular weight 17 kg
ID: 1848091 • Letter: A
Question
A piston-cylinder device contains 1 kmol of ammonia (NH3, molecular weight 17 kg/kmol). The piston weighs 100 kg with a surface area of 0.01 m2, and the ambient pressure is 1 bar. Initially the system is at equilibrium with the volume of 6 m3. The system undergoes a process during which pV=constant and the volume is reduced to half. Find the following:(a) the final pressure = _______________ (b) the final specific volume = ________________
(c) the work output = _________________
(d) sketch the p-V diagram with detailed labels of the initial and final states and corresponding p and V data.
Explanation / Answer
a) p1v1 = p2v2
now if v2 = v1/2
p2 = 2p1
now,
mg = Ap
100 x 10 x 9.8 = 0.01 x (p1 - 105]
p1 = 880000 pa = 880 kPa
p2 = 1760 kPa
b) V = 6/17 = 0.353 m3/kg
c) W = nRTln(V2/V1) = 1000 x 8.314 x (p1v1/nR) x ln(1/2)
W = -415888.3 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.