A water pump is driven by an electric motor during its operation. Water enters t
ID: 1849148 • Letter: A
Question
A water pump is driven by an electric motor during its operation. Water enters the pump at 15 m/sec and 140 kPa and leaves it at 8 m/sec and 390 kPa. The elevation change between the entrance and exit locations of the pump is negligible. The volumetric flow rate of water through the pump is 0.28 m3/sec. The pump operates at an efficiency of 89% whereas the motor efficiency is 92%. Calculate thea) shaft power required to run the pump
b) electric power required to run the motor (in hp - round the answer to the nearest higher whole number).
please put me in the right direction,
Explanation / Answer
watts=currentxvoltage 750 watts=1 HP I=3AMPERS V=12 VOLTS P=IV=3x12=36 watts. 1.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.