Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Consider a plane wall of thickness L = 10 cm, and with interior volumetric heat

ID: 1855179 • Letter: C

Question

Consider a plane wall of thickness L = 10 cm, and with interior volumetric heat generation q gen = 1000 W/m3. The left boundary of the wall is adiabatic, and the right boundary convects heat to a fluid at T infinity = 20 degree C with a convection coefficient h. The steady-state temperature distribution in the wall is measured to be T(x) = 50(L2 - x2) + 35 degree C where x is the distance, measured in meters, from adiabatic side. The density of the wall is rho =990 kg/m3 and specific heat is C = 420 J/kg/K. Determine the time it takes for the wall to reach steady-state after heat generation starts. (Calculate the time for the wall temperature to achieve 99% of the steady-state change.)

Explanation / Answer

Plz refer... http://www.eng.auburn.edu/~dmckwski/mech7210/condbook.pdf rate if it helps

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote