A 50mm diameter solid steel shaft is subjected to a twisting torque T = 900N *m
ID: 1855283 • Letter: A
Question
A 50mm diameter solid steel shaft is subjected to a twisting torque T = 900N *m. The shear modulus of the steel shaft is G = 81GPa. Calculate (a) the maximum shear stress in the bar, (b) the maximum tensile stress in the bar, and (c) the maximum compressive stress in the bar. (c) Determine the corresponding maximum strains for each of the stresses computed in parts (a,b,c). (d) Poisson's ratio for the steel is found to be v = 0:3. Determine (calculate) the elastic modulus E of this steel alloy.Explanation / Answer
T= 900nm, d= 50mm. shear stress= T/j = 900*2/pi*(0.05)^3 45.85 MPA
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.