Note : It is 36.7 Mj/kg (Mega) and not milli. Please help me. A farmer who raise
ID: 1859394 • Letter: N
Question
Note: It is 36.7 Mj/kg (Mega) and not milli. Please help me.
Explanation / Answer
Let us construct a carnot engine for extrac ting power generator
so efficiency of the generator = 1 - ( T_low) / T_high
T_high = hot temperature in kelovin = 550 + 273 = 823 K
T_low = low temp in kelvin = 80 + 273 = 353 K
so efficientgy of engine = 1 - (353 / 823 )=0.5710814 = 57.10814 %
now amount of seeds available = 5000 galloms = 18927.1 litres = 18.9271 m^3
density of oil = 900 kg / m^3
so mass of oil = 18.9271 * 900 = 17034.39 kg
so energy available in seeds = 17034.39 * 36.7 * 10^6 Joules = 6.25162113 * 10^11 Joules
efficiency =0.5710814
so maximum energy that can be produced = 0.5710814 * 6.25162113 * 10^11
= 3.57018453005754 * 10^11 Joules
1 kilo watt hour = 1000*3600 joules = 3.6 * 10^6 joules
so energy which can be produce in kwh = (3.57018453005754 * 10^11) / ( 3.6 * 10^6 )
= 9.917179 * 10^4 KWH = 99171.792 KWH
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.