It is desired that the 100-lb container, when released from rest in the position
ID: 1859771 • Letter: I
Question
It is desired that the 100-lb container, when released from rest in the position shown, have no velocity after dropping 7 ft to the platform below. Specify the proper weight W of the counterbalancing cylinder. My attempt: U_1,2 + T_1 +V_1 = T_2 + V_2 T_1 = V_1 = T_2 = 0 ~ both velocities zero, and datum makes PE zero Using a FBD, T = W. On the bucket, mg = 100 lb = 2T (5/13) V_2 = mgh = (100)(7) = 700 U_1,2 = force*distance THEREFORE, [2T*(5/13)]*5' = 700 W = T = 182 lb The answer is W = 88.1 lb
Explanation / Answer
the weight is w = 100 lb
the height is h = 7 ft
let the weight of the counterbalancing cylinder be w1
the height from which it is dropped is h1 = 5 ft
we know that
w x h = w1 x h1
or w1 = (w x h/h1)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.