A subsidiary of a major furniture company manufactures wooden pallets. The plant
ID: 1860384 • Letter: A
Question
A subsidiary of a major furniture company manufactures wooden pallets. The plant has the capacity to produce 300,000 pallet/yr. Presently the plant is operating at 70% capacty. The pallets selling price is $18.25/pallet. The variable cost is $15.75/pallet. At zero ouput the plant's annual fixed costs are $550,000 This ammoun remains constant for any production between zero and plant capacity.
A. With the present 70% capaciy production, what is the expected annual profit or loss for the susidiary plant?
B. What annual volume of sales (units) is required in order for the plant to break even?
C. What would the annual profit/loss if the plant is opperating at 90% capacity?
D. If fixed costs could be reduced by 40% what would e the new break even sales volume?
Explanation / Answer
Present output = 70% of 300,000 = 0.7*300,000 = 210,000 pallet/year
Selling price of 210,000 pallets = 18.25*210,000 = $ 3,832,500
Fixed cost of producing 210,000 pallets = $550,000
Variable cost of producing 210,000 pallets = 15.75*210,000 = $3,307,500
Total cost = 550,000 + 3,307,500 = $3,857,500
A) Annual loss = 3,857,500 - 3,832,500 = $25,000
B) Let annual volume be V pallets / yr.
Fixed + Variable cost = 550,000 + 15.75*V
Selling price of V pallets = 18.25*V
Equating both the above expressions, 550,000 + 15.75*V = 18.25*V
Solving this, V = 220,000 pallets / yr
C)
Similar analysis as in part A) yields,,
Fixed + Variable cost = 550,000 + 15.75*(0.9*300,000) = $4,802,500
Selling price = 18.25*(0.9*300,000) = $4,927,500
Annual profit = $125,000
D)
New fixed cost = 0.4*550,000 = $220,000
Fixed + variable cost = 220,000 + 15.75*V
Selling price = 18.25*V
Equating both, 220,000 + 15.75*V = 18.25*V
V = 88,000 pallets per year
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.