A subsidiary sells merchandise to its parent at a markup of 25% on cost. In the
ID: 2437703 • Letter: A
Question
A subsidiary sells merchandise to its parent at a markup of 25% on cost. In the current year, the parent had $75,000 in merchandise purchased from the subsidiary in its beginning inventory. During the current year, the parent paid $750,000 for merchandise from the subsidiary. By year-end, the parent has sold $700,000 of merchandise purchased from the subsidiary to outside customers for $900,000.
1.
What is consolidated sales revenue for the year?
a. $ 900,000
b. $1,650,000
c. $1,500,000
d. $ 750,000
2.
What is consolidated cost of goods sold for the year?
a. $ 900,000
b. $1,300,000
c. $ 560,000
d. $ 750,000
3.
What is consolidated inventory at year-end?
a. $125,000
b. $100,000
c. $ 25,000
d. $200,000
Explanation / Answer
1. Consolidated Sales Revenue for the year is option “ a “ = $9,00,000(see working note 1)
2. Consolidated Cost of goods sold for the year is option “ c “ = $ 5,60,000(see working note 2)
3. Consolidated Inventory at year-end is option “ b “ = $ 1,00,00(see working note 3 )
Working Notes:
1.Consolidated Sales Revenue=Subsidiary co’s sales+ Parent Co’s Sales-Intra Group Sales
=$7,50,000+$ 9,00,000-$ 7,50,000= $ 9,00,000
2. Consolidated cost of sales=Subsidiary co’s cost of sales+Parent co’s cost of sales-Intra group purchases
=$ 560000+$700000-$7,00,000= $ 5,60,000
3. Consolidated Inventory at year end=We need to eliminate unrealized profit in the closing stock
=$125000-unrealised profit
=$ 125000-$25,000= $1,00,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.