My professor gets her forces to be as follows: T(AD) = 2440.3N, T(AC) = 3839.73N
ID: 1860482 • Letter: M
Question
My professor gets her forces to be as follows:
T(AD) = 2440.3N, T(AC) = 3839.73N, T(AB) = 2641.1N
I have done it 3 times and I consistently get around T(AC) = 3807-3814N, T(AB) = 2622-2626N, and T(AD) = 2426-2428N.
The varying in my answers comes from more or less decimal places carrying.
Anyway, I was just curious what you guys get so I know whether she just did a little math wrong or if I am wrong. I know the answer deviation doesn't seem like much but she seems to think that I have a completely wrong answer. Thanks
Explanation / Answer
Actually you are right..you have taken g=9.8m/sec^2 where as your professor took g =10 m/sec^2. so there is a difference in answer. WHat you did is absolutely right.
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.