Need a quick answer. An aircraft lands moving to the left. Air flows into the je
ID: 1860737 • Letter: N
Question
Need a quick answer.
An aircraft lands moving to the left. Air flows into the jet engine shown below at a rate of 8 slugs/s and a speed of 250 ft/s. Upon landing, a thrust reverser is deployed and the exhaust exits at speed of 750 ft/s in the direction indicated. If the reverse thrust applied to the airplane is 7440 lb in the +x direction (to the right), what is the angle theta?. Assume the inlet and exit pressures are atmospheric and that the mass flow rate of the fuel is negligible compared to the air flow rate through the engine.Explanation / Answer
as the volume intake=volume out going;
250*pi*4^2/4=2*750*pi*d^2/4(=x); d=1.633 ft;
force applied=rho*v^2*a on equating along x direction
7440*g=rho*(x)*(2*V2cos(theta)-V1);(V2=750 & V1=250)
see comment
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.