A 5 kg projectile travels with a horizontal velocity of before it explodes and b
ID: 1861199 • Letter: A
Question
A 5 kg projectile travels with a horizontal velocity of
before it explodes and breaks into two fragments A and
B of mass 2 kg and 3 kg, respectively. If the fragments
travel along the parabolic trajectories shown, determine
the magnitude of velocity of each fragment just after the
explosion
Explanation / Answer
ma*Va sin30 = mb*Vb sin45
so Va/Vb = 2.12
5*600 = va*cos30*2 - vb*cos45*3
so 3000 = 2.12*vb*2*cos30 - 2.12vb
so vb = 1933 m/s
va = 4098 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.