No credit will be give for wrong answers. Steam at 120 bar, 500 degree C, enters
ID: 1862141 • Letter: N
Question
No credit will be give for wrong answers.
Steam at 120 bar, 500 degree C, enters a control volume with a volumetric flow rate of 460 m3/min. Twenty-two percent of the entering mass flow exits through duct "A" at 10 bar, 220 degree C, with a velocity of 20 m/s. The rest exits at another location through duct "B" with a pressure of 0.05 bar, a quality of 86.2%, and a velocity of 500 m/s. Determine the diameter of each exit duct, in meters, assuming that the control volume operates at steady state.Explanation / Answer
Volumetric flow rate at feed- 460 m3/min @ 120 bar & 500 centigrade.
For mass flow rate, From steam tables, Specific volume V, 1 m3=0.0268 kg
So mass flow rate is 12.328 kg/min.
For Duct A, 22 % of total mass flow rate
In duct A the mass flow rate is (.22*12.328)=2.71216 kg/min.
@220 centigrade & 10 bar V is 1 m3=0.2167 kg
Hence Volumetric flow rate is 12.51 m3/min= 0.208 m3/sec
Hence A=F/velocity= 0.208/20=0.0104 m2
Hence For daimeter 0.785 D2= 0.0104 m2
D=0.11510 m , Daimeter of Duct A
For Duct B,
88% of mass flow rate
12.328*.88=10.84864 kg/min
From stem tables @ 0.05 bar , V is 1 kg=0.03415 m3
Hence volumetric flow rate is 0.37048 m3/min=6.174x10^-3 m3/sec
Area=6.174x10^-3/500=1.2349x10^-5 m2
Daimeter = 3.966x10^-3 m.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.