The pipe that supplies drinking water to a community in a cold region of the pla
ID: 1862276 • Letter: T
Question
The pipe that supplies drinking water to a community in a cold region of the planet is buried a depth of 3m from the ground surface (measured at the centerline of the tube). The outer surface of the pipe can be modeled as an isothermal cylinder of diameter D=0.5m and temperature T=4 C. The temperature of the ground surface is T= 0 C and its thermal conductivity is k = 1 W/m-K. Determine The heat loss from the pipe.
During A harsh winter, the ground surface is frozen to a depth of 1 m. This new position of the freezing front can be modeled as an isothermal plane temperature of T = 0
Explanation / Answer
heat loss from pipe = [2*3.14*k*L*(Ti - To)]/[ln(Ro/Ri)]
= [2*3.14*1*L*(277 - 273)]/[ln(1.5/1.25)]
heat loss from pipe per unit length = 25.12/0.1823
= 137.778 W/m
new heat loss from pipe per unit length = [2*3.14*k*(Ti - To)]/[ln(Ro/Ri)]
= [2*3.14*1*(277 - 273)]/[ln(1/0.75)]
= 25.12/0.2877
= 87.319 W/m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.