A 15,000 lb plane lands on the deck of an aircraft carrier at a speed of 125mi/h
ID: 1862909 • Letter: A
Question
A 15,000 lb plane lands on the deck of an aircraft carrier at a speed of 125mi/hr relative to the carrier and is brought to a stop in 2.8s. Determine the average horizontal force exerted by the carrier on the plane a) if the carrier is at rest, b) if the carrier is moving at a speed of 18 knots in the same direction as the airplane (1 knot = 1.152 mi/hr)The answers are 30.5 kips for both but i could only figure out part a, (15000/32.2)*(183.333ft/s) + F*2.8=0..............F=30,500 lbs
How do i solve part b?
Explanation / Answer
125mi/hr = 201.168 km/hr
= 55.88 m/s
20.736 mi/hr = 33.37 km/hr
= 9.27 m/s
distance in which it stopped,
v = u + at
0 = (55.88-9.27) + a*2.8
a = 16.65 m/s2
force = ma
= 113284 N
= 25467 lbf
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.