A 15,000 kg loader traveling east at 20 km/h turns south and travels at 25 km/h.
ID: 2104941 • Letter: A
Question
A 15,000 kg loader traveling east at 20 km/h turns south and travels at 25 km/h. Calculate the change in the loader’s- kinetic energy.
- linear momentum.
Explanation / Answer
final Velocity in m/s 25*518 = 9.944
Initial Velocity in m/s 20*/18 = 5.55
K.E. = 1/2m(v2^2 - v1^2) = 13020.83 J
linear momentum = m(v2 - v1)
v2 = -9.944j
v1 = 5.55i
Hence change in P = mv2 - mv1 = -83250 i - 149160j
b.) using conservation of momentum
as there is no momentum in the x direction
m1v1 -m2v2 = 0
v2 = 150*20/(470-150) = 9.375 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.