You are designing a pump to install under a water slide in a swimming pool. In o
ID: 1863098 • Letter: Y
Question
You are designing a pump to install under a water slide in a swimming pool. In order to keep the slide cool in the sun, you want a continuous water flow rate, Q = 1.40 x 10-3 m3/s (about 22 gal/min), down the slide. The pump is 80% efficient. It will be placed 1.00 m below the surface of the water and must pump water through a 4.00 cm diameter hose to the top of the slide which is 4.00 m above the water surface (so the hose is 5.00 m long). The hose discharges water as a free jet. Ignore any minor losses and calculate the shaft power in watts required for the pump.
Explanation / Answer
pump power =q*rpw*h*g.
g=acceleration due to gravity
h=height to pump water
q=volume flow rate
row=density of fluid
therefore power=0.0014*1000*5.*9.81=68.67 Watts
given the pump efficiency is 80%.
There fore shaft power=pump power/0.8= 68.87/0.8= 85.8375 watts
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.