Circular motion : A record turntable 15 cm in radius rotates at a constant 33.3
ID: 1864027 • Letter: C
Question
Circular motion: A record turntable 15 cm in radius rotates at a constant 33.3 rpm. Find the angular speed in radians per second of the turntable and the velocity in m/s of a point on its rim.
a) 5.3 rad/s and 0.79 m/s
b) 209 rad/s and 31.4 m/s
c) 3.49 rad/s and 0.52 m/s
d) 318 rad/s and 47.7 m/s
Circular motion: A record turntable 15 cm in radius rotates at a constant 33.3 rpm. Find the angular speed in radians per second of the turntable and the velocity in m/s of a point on its rim.
a) 5.3 rad/s and 0.79 m/s
b) 209 rad/s and 31.4 m/s
c) 3.49 rad/s and 0.52 m/s
d) 318 rad/s and 47.7 m/s
e) 0.56 rad/s and 0.083 m/s
Explanation / Answer
Given
radius of the table is r = 15 cm = 0.15 m
angular velocity w = 33.3 rpm
we know that one rpm = 2pi/60 rad per sec so
33.3 rpm = 33.3*2pi/60 rad per sec
w = 33.3*2pi/60 = 3.4872rad/s
that is w = 3.49 rad/s
and the velocity is v = r*W
v = 0.15*3.49 m/s
v = 0.5235 m/s = 0.52 m/s
so the answer is w =3.49 rad/s , v = 0.52 m/s
option c is answer <<<<-------------------- ANS
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.