QUESTION 1 A book is dropped from the top of a building and takes 2.4s to hit th
ID: 1864824 • Letter: Q
Question
QUESTION 1 A book is dropped from the top of a building and takes 2.4s to hit the ground. How tall is the building (Hint: How far did the book fall?) QUESTION 2 A rock dropped down a well takes 5.6s to hit the water. How far below the top of the well is the surface of the water? QUESTION 3 A worker drops a sandwich from the top of a 112 meter tall building. How long does it take for the sandwich to hit the ground? QUESTION 4 A worker drops a wrench from the top of a 92 meter tall building. How long does it take for the wrench to hit the ground?Explanation / Answer
Solution:
1) Using h = u*t + 0.5 * g * t^2
=> h = 0.5 * 9.8 * 2.4^2 (as u=0)
=> h = 28.224 m
2) h = 0.5 * 9.8 * 5.6^2
=> h = 153.664 m
3) Using h = 0.5 * g * t^2
=> 112 = 0.5 * 9.8 * t^2
=> t = 4.781 s
4) 92 = 0.5 * 9.8 * t^2
=> t = 4.33 s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.