A spaceship encounters a single plane of charged particles, with the charge per
ID: 1865364 • Letter: A
Question
A spaceship encounters a single plane of charged particles, with the charge per unit area equal to ? The electric field a short distance above the plane has magnitude and is directed to the plane. (That is, in the first blank tell me the magnitude; in the second blank, tell me the direction.) 1. 2. A proton (mass 1.67x 10 "kg, charge 1.60 x 101 C) moves from point A to point B under the influence of an electrostatic force only. At point A the proton moves with a speed of 50 km/s. At point B the speed of the proton is 80 km/s. Determine the potential difference V VAExplanation / Answer
2.
m = mass = 1.67 x 10-27 kg
q = charge = 1.6 x 10-19 C
Va = electric potential at A
Vb = electric potential at B
va = speed at A = 50,000 m/s
vb = speed at B = 80,000 m/s
using conservation of energy
q Va + (0.5) m va2 = q Vb + (0.5) m vb2
inserting the values
(1.6 x 10-19) Va + (0.5) (1.67 x 10-27) (50000)2 = (1.6 x 10-19) Vb + (0.5) (1.67 x 10-27) (80000)2
(1.6 x 10-19) Va - (1.6 x 10-19) Vb + (0.5) (1.67 x 10-27) (50000)2 = (0.5) (1.67 x 10-27) (80000)2
(1.6 x 10-19) (Va - Vb) + (0.5) (1.67 x 10-27) (50000)2 = (0.5) (1.67 x 10-27) (80000)2
(Va - Vb) = 20.4 Volts
Vb - Va = - 20.4 Volts
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.