Chapter 20, Problem 047 Your answer is partially correct. Interactive Solution 2
ID: 1868521 • Letter: C
Question
Chapter 20, Problem 047 Your answer is partially correct. Interactive Solution 20.4Z provides one approach to problems like this one. Three resistors are connected in series across a battery. The value of each resistance and its maximum power rating are as follows: 4.2 and 15.1 W, 25.1 and 12.5 w, and 21.4 and 11.8 W (a) What is the greatest voltage that the battery can have without one of the resistors burning up? (b) How much power does the battery deliver to the circuit in (a)? (a) Number Units v (b) Number Units W LINK TO TEXT SCORE Maximum Point Potential: 1.0 Points Earned: 0.50 CANCEL Copyright © 2000, 2018 by )chn wley & Sons, Inc. or related companies. All rights reserved.Explanation / Answer
Resistor 1 :
i2 = 15.1 / 4.2
= 1.896 A
Resistor 2 :
i2 = 12.5 / 25.1
= 0.7056 A
Resistor 3 :
i2 = 11.8 / 21.4
= 0.742 A
the total resistance is = 4.2 + 25.1 + 21.4 = 50.7 Ohm
total voltage = i R = 0.7056 X 50.7 = 35.77 volts
total power = i2 R = 0.70562 X 50.7 = 25.24 W
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.