A car accelerates in the +x direction from rest with a constant acceleration of
ID: 1869242 • Letter: A
Question
A car accelerates in the +x direction from rest with a constant acceleration of a1 = 1.8 m/s2 for t1 = 20 s. At that point the driver notices a tree limb that has fallen on the road and brakes hard with a constant acceleration of a2 = -8.52 m/s2. A) Enter an expression, in terms of defined quantities, for the car's speed just before the driver begins braking, v1. B) If the limb is on the road at a distance of 550 meters from where the car begins its initial acceleration, will the car hit the limb?
Explanation / Answer
A) just before breaking,
v = vo + a*t
= 0 + a1*t1
= a1*t1
B) v = 1.8*20
= 36 m/s
let d1 is the distance travelled during 1st 20s,
use, d1 = u*t1 + (1/2)*a1*t1^2
= 0 + (1/2)*1.8*20^2
= 360 m
let d2 is the distance travelled before coming to rest.
use, vf^2 - vi^2 = 2*a*d2
==> d2 = (vf^2 -vi^2)/(2*a)
= (0^2 - 36^2)/(2*(-8.52))
= 76 m
total distance travelled, d = d1 + d2
= 360 + 76
= 436 m < 550 m
so, car cant hit the limb.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.