Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

\"A Phy 201 6-10 H N 64 × a heavy load, such as steel beams. A the cab, if the t

ID: 1869670 • Letter: #

Question

"A Phy 201 6-10 H N 64 × a heavy load, such as steel beams. A the cab, if the truck stops saddenly in an braking. Assume, for example, that a 12.000 kg load sits on the flat bed of a 25,000 ko trock the flat bed of the truck. moving at 13.0 my's. Assume that the load is not ted doen to the truck, but has a coefficent of friction of o.s00 with (a) Cakculate the minimusm stopping distance for the truck for which the load will not slide forward relative to the trck m (b) Is any piece of data unnecessiry for the solution? (Select all that apply.) coefficient of friction mass of truck speed of truck mass of load Need Help?Rasex Type here to search

Explanation / Answer

Given,

m = 12000 kg ; M = 25000 ; v = 13 m/s ; u = 0.5

(a)We know that frictional force is:

Ff = u mg = ma

a = ug = 0.5 x 9.81 = 4.91 m/s^2

from eqn of motion

v^2 = u^2 + 2 a S

S = (v^2 - u^2)/2a

S = (0^2 - 13^2)/2 x -4.91 = 17.21 m

Hence, S = 17.21 m

b)Mass of truck

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote