EVERYTHING ELSE ANSWERED IS CORRECT. I ONLY NEED PART C MAGNITUDE ANSWERED A uni
ID: 1872354 • Letter: E
Question
EVERYTHING ELSE ANSWERED IS CORRECT. I ONLY NEED PART C MAGNITUDE ANSWERED
A uniform cylindrical turntable of radius 1.70 m and mass 29.1 kg rotates counterclockwise in a horizontal plane with an initial angular speed of 4 rad/s. The fixed turntable bearing is frictionless. A lump of clay of mass 2.31 kg and negligible size is dropped onto the turntable from a small distance above it and immediately sticks to the turntable at a point 1.60 m to the east of the axis.
(a) Find the final angular speed of the clay and turntable. magnitude= 11 rad/s
(b) Is mechanical energy of the turntable-clay system constant in this process? No
What, if any, is the change in internal energy? -409.35J
(c) Is momentum of the system constant in this process? No
What, if any, is the amount of impulse imparted by the bearing?
magnitude= ________kg · m/s
direction=north
Explanation / Answer
To get the answer take this answer calculated for part a:
= 11
Impulse = 11 rad/s * 1.6 m * 2.31 kg = 40.656 kg *m/s.
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.