7. What is its speed after it has fallen for 10 seconds? (g -98 m/s) 0 49 m/s. S
ID: 1872598 • Letter: 7
Question
7. What is its speed after it has fallen for 10 seconds? (g -98 m/s) 0 49 m/s. Show calculation 49 m/s" 0 98 m/s. 0 98 m/s 8. After S second, a ball dropped from rest will have fallen ) 10m. O 2.45 m. ) 49 m. Show calculation: ( 9.8 m/s) 98 m. 1225 m. 9. A ball falls from rest at a great height. Its speed on striking the ground is exactly 49 m's. For what time interval was the ball falling? 0 4s 05s O 6s O 10s Show calculation: (g = 9.8 m/s) 10. A bullet is fired straight down from a hovering helicopter. The velocity of the bullet ) increases at 9.8 m/s each second. O decreases at 9.8 ft/s during the flight. O is zero. 11. Suppose you throw a ball vertically downward with a speed of 49 m/s. What would be the speed of the ball one second later? 39 m/s. 49 m/s. Show caleulation: (g = 9.8 m/s) ) 58.8 m/s. () 10 m/'s. O 10 m/s What distance will it have travelled after one second? 12. Show calculation: 13. A rifle bullet is fired horizontally at the same instant another bullet is allowed to drop from rest at the same height. Which bullet strikes the earth first? ) The bullet from the rifle. ) The bullet allowed to drop. O Both strike at the same instant. 14. A man standing on a bridge throws a stone horizontally with a speed of 20 m/s. The stone hits the water below 3 s later. The bridge is 0 44.1 m high. Show calculation: (g = 9.8 m/s 60.1 m high. ) 30 m high. () 20 m high. At what horizontal distance does the stone hit the ground?Explanation / Answer
(1) v=u+at
v=0+10 x 9.8 = 98 m/sec
(2) s=ut+1/2 at^2
s=0+0.5 x 9.81 x 25=122.5 m
(3) v=49, g=9.8
t=v/g=5 seconds
(4) increases at 9.8 m/s each second
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.