The flash unit in a camera uses a special circuit to \"step up\" the 3.0 V from
ID: 1872837 • Letter: T
Question
The flash unit in a camera uses a special circuit to "step up" the 3.0 V from the batteries to 270 V ,which charges a capacitor. The capacitor is then discharged through a flashlamp. The discharge takes 10 s , and the average power dissipated in the flashlamp is 1.0×105 W .
Part A
What is the capacitance of the capacitor?
The flash unit in a camera uses a special circuit to "step up" the 3.0 V from the batteries to 270 V ,which charges a capacitor. The capacitor is then discharged through a flashlamp. The discharge takes 10 s , and the average power dissipated in the flashlamp is 1.0×105 W .
Part A
What is the capacitance of the capacitor?
Explanation / Answer
energy stored is U = 0.5*C*V^2 = Power* time taken
U =0.5*C*V^2 = 1*10^5*10*10^-6 = 1 J
then
0.5*C*V^2 = 1
0.5*C*3^2 = 1
C = 0.222 F
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.