The flash unit in a camera uses a 2.0 V battery to charge a capacitor. The capac
ID: 1453184 • Letter: T
Question
The flash unit in a camera uses a 2.0 V battery to charge a capacitor. The capacitor is then discharged through a flashlamp. The discharge takes 10s, and the average power dissipated in the flashlamp is 10 W.
Part A
What is the capacitance of the capacitor?
A vacuum-insulated parallel-plate capacitor with plate separation d has capacitance C0.
Part A
What is the capacitance if an insulator with dielectric constant and thickness d/2 is slipped between the electrodes? Assume plate separation is unchanged.
Express your answer in terms of the variables d, C0, and .
The flash unit in a camera uses a 2.0 V battery to charge a capacitor. The capacitor is then discharged through a flashlamp. The discharge takes 10s, and the average power dissipated in the flashlamp is 10 W.
Part A
What is the capacitance of the capacitor?
Explanation / Answer
1. Power = E/dt
E = energy stored in capacitor
E = P*dt = 10*10*10^-6 = 10^-4 J
E = 0.5*CV^2
C = 2*E/V^2
C = 2*10^-4/(2^2) = 5*10^-5 C
C = 50 uF
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.