A 3.00-kg block is placed at the top of a track consisting of two frictionless q
ID: 1874193 • Letter: A
Question
A 3.00-kg block is placed at the top of a track consisting of two frictionless quarter circles of radius R equal to 1.64 m connected by a 7.00-m-long, straight, horizontal surface (see the figure below). The coefficient of kinetic friction between the block and the horizontal surface is k equal to 0.100. The block is released from rest (Express your answer to three significant figures.) 6.00 m Submit You currently have 2 submissions for this question. Only 10 submission are allowed. You can make 8 more submissions for this question.Explanation / Answer
Given that,
m = 3 kg
intia speed, u = 0
as finally block stops, v = 0
Let block the block travell N times the flat section and slides upto height H.
From energ conservation,
mgR - umgL = mgH
H = R - uL
lf block stops on the flat section,
H = 0
R = N*u*L
N = 1.64 / 0.1*7 = 2.342
Distance travelled from left end before coming to rest,
d = 7 / 2.342
d = 2.98 m (from left end)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.