A force of constant magnitude pushes a box up a vertical surface as shown in the
ID: 1874371 • Letter: A
Question
A force of constant magnitude pushes a box up a vertical surface as shown in the figure. The box moves at a constant speed. If the mass of the box is 3.9 kg, it is pushed 2.8 m vertically upward, the coefficient of friction is 0.35 and the angle is 30.0°, determine the following.
(a) work done on the box by
J (±)
(b) work done on the box by the force of gravity
J (±)
(c) work done on the box by the normal force
J (±)
(d) increase in gravitational potential energy of the system of the box and earth as the box moves up the wall
J
Explanation / Answer
he net force vertically = F*sin30 – 3.9*9.8 - F*cos30 * 0.35
= F*(0.5-0.3031) – 38.22 = 0 (no acceleration)
F = 38.22/(0.5-0.3031) = 194.12N
F = 194.12N
(a) work done on the box by vector F = 194.12*sin30*2.8 = 271.76J
(b) work done on the box by the force of gravity = -3.9*9.8*2.8 = -107 J
(c) work done on the box by the normal force = 0J
(d) increase in gravitational potential energy of the box as it moves up the wall 107J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.