8. A long cylindrical conductor (radius 1.0 mm) caries a charge density of 4.0 p
ID: 1874452 • Letter: 8
Question
8. A long cylindrical conductor (radius 1.0 mm) caries a charge density of 4.0 pCm and is inside coaxial, hollow, cylindrical conductor (inner adius 3.0mm ouner radius-4.0 mm) that has a total charge of -8.0 pC/m. What is the magnitade of the electric field 2.0 mm from the axis of these conductors? a. 24 NC b. 18 NC 2ero d. 36 N/C e. 226 NC 9. Three originally uncharged infinite parallel planes are arranged as showm. Then the upper plate has surface charge density o placed on it while the lower plisne receives surface charge charge induced on the censer plate is denmsity-a. The net a. 0 Aconstant electric field i. 100 is present droughou a rep nofspace dat ncludes te plane 10. bounded by the r and y axes and the lines x -30 cm and y-$o cm. The electric flux through the planes surface, in N·m, is a. 0, b. 025 c. 25 d. 50. e. 100Explanation / Answer
8. using Gauss law,
E ( 2 pi r L) = lambda L / e0
E = lambda/ (2 pi e0 r)
E = (4 x 10^-12)/(2 x pi x 8.854 x 10^-12 x 0.002)
E = 36 N/C
Ans(D)
9. Ans(a) 0
10. A = 0.30 x 0.50 m^2 k^
and E = 100 i
A and E are perpendicular theta = 90 deg
flux = E A cos(theta)
= 0
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.