8. A block of mass 5.0 kg is acted upon by a single force, producing an accelera
ID: 1874989 • Letter: 8
Question
8. A block of mass 5.0 kg is acted upon by a single force, producing an acceleration of 2.0 m/s?. The force has a value of Show calculation: C) 5.0 N () 10 N. () 2.5 N () 0.5 N 9. A net force of 40 N acting on a block produces an acceleration of 8 m/s What is the mass of the block Show calculation: () 0.5 kg. () 5.0 kg. C) 40 kg () 320 kg. 10. A 5.0 kg block on a smooth horizontal surface is acted upon by two forces: A horizontal force of 40 N acting to the right and a horizontal force of 10 N to the left. (Fi The net force acting on the block will be: Show calculation: ) 40 N to the right () 10 N to the left ) The net force is zero 30 N to the right () 30 N to the left 11. What is its acceleration in magnitude and direction? Show calculation:Explanation / Answer
8. F= ma
F= 5x2 = 10 N
9. m= F/a = 40/8 = 5 kg
10. net force = 40 - 10 = 30 N to the right
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.