8. 1 points KnightCP3 13.P052. My Notes You need to determine the density of a c
ID: 2038299 • Letter: 8
Question
8. 1 points KnightCP3 13.P052. My Notes You need to determine the density of a ceramic statue. If you suspend it from a spring scale, the scale reads 37.8 N. If you then lower the statue into a tub of water, so that it is completely submerged, the scale reads 12.2 N. What is the density? kg/m3 9. +-1 points KnightCP3 13.P029. My Notes Styrofoam has a density of 300 kg/m3. What is the maximum mass that can hang without sinking from a 46 cm diameter Styrofoam sphere in water? Assume the volume of the mass is negligible compared to that of the sphere kgExplanation / Answer
8)Given,
Ws = 37.8 N ; Ww = 12.2 N
We know that
W = mg => m = W/g = 37.8/9.81 = 3.85 kg
Under water it will experience buoyant force and in Y direction forces will be:
mg - Fb = Ww
37.8 - Fb = 12.2
Fb = 37.8 - 12.2 = 25.6 N
rho x 9.81 x V = 25.6
V = 25.6/1000 x 9.81 = 2.61 x 10^-3 m^3
density = mass/V
density = 3.85/2.61 x 10^-3 = 1475.1 kg/m^3
Hence, density of statue = 1475.1 kg/m^3
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.