An iron wire has a cross-sectional area of 1.31 10-5 m2. Carry out steps (a) thr
ID: 1875043 • Letter: A
Question
An iron wire has a cross-sectional area of 1.31 10-5 m2. Carry out steps (a) through (e) to compute the drift speed of the conduction electrons in the wire.
(a) How many kilograms are there in 1 mole of iron? kg/mol
(b) Starting with the density of iron and the result of part (a), compute the molar density of iron (the number of moles of iron per cubic meter). mol/m3
(c) Calculate the number density of iron atoms using Avogadro's number. atoms/m3
(d) Obtain the number density of conduction electrons given that there are two conduction electrons per iron atom. electrons/m3
(e) If the wire carries a current of 15.0 A, calculate the drift speed of conduction electrons. m/s
Explanation / Answer
a) molar mass of Iron, M = 55.8 gram/mol
= 0.0558 kg/mol
b) we know, density of Iron = molar density of Iron = M/density of Iron
= (7860 kg/m^3)/(0.0558 kg/mol)
= 1.408*10^5 mol/m^3
c) number density of iron atoms = 1.408*10^5*6.023*10^23 atoms/m^3
= 8.48*10^28 atoms/m^3
d) electron density, n = 2*8.48*10^28
= 1.70*10^29 electrons/m^3
e) drift speed, vd = I/(A*n*q)
= 15/(1.31*10^-5*1.70*10^29*1.6*10^-19)
= 4.21*10^-5 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.