10. The U.S. Navy plans to use electromagnetic catapults to launch planes from a
ID: 1875301 • Letter: 1
Question
10. The U.S. Navy plans to use electromagnetic catapults to launch planes from aircraft carriers. These catapults will be able to accelerate a 45 x 10 kg plane to a launch speed of 260 km/h. If an electron travels at a speed of 2.60 x 10 km/h perpendicular to a magnetic field, so that the force acting on the electron is 3.0x 10-17 N, what is the magnetic field strength? 11. A solar-powered vehicle developed at Massachusetts Institute of Technology can reach an average speed of 60.0 km/h. Due to the presence of Earth's magnetic field, a magnetic force acts on the electrons that move through the car's circuitry. Suppose an electron moves at 60.0 km/h perpendicular to Earth's magnetic field. If a 2.0 x 10 N force acts on the electron, what is the magnetic field strength at that location?Explanation / Answer
10. v = 260 x 1000 m / 3600 s
v = 81.25 m/s
Fm = q v B
3 x 10^-17 = (1.6 x 10^-19)(81.25)(B)
B = 2.30 T
11. 2 x 10^-22 = (1.6 x 10^-19) (60/3.6) (B)
B =7.50 x 10^-5 T
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.