e www.webassign.ne bmit?dep= 18305495 What is the electric field intensity at th
ID: 1875639 • Letter: E
Question
e www.webassign.ne bmit?dep= 18305495 What is the electric field intensity at the midpoint of a 49 mm line between a 5.0 nc charge and a -8.6 nc charge? Magnitude Direction-Select- What force will act on a -1 nC charge placed at the midpoint? Magnitude Direction [ Select- N/C 14. /1 points Tippens7 24 P028 016 Submissions Used arge is placed at x 3.5 on. At what point on the x-axis will the electric field intensity be equal to zero? cm Notes As Two concentric spheres have radi of 20 and 50 cm. The inner sphere has a charge of -3 uc, and the outer sphere has a charge of +8 y/C. Use Gauss's law to find the electric fie at distances of 43 and 63 cm from the center of the spheres. N/CExplanation / Answer
13. due to a point charge,
E = k Q / r^2
so at midpoint,
E = (9 x 10^9 x 5 x 10^-9 / (0.049/2)) + (9x 10^9 x 8.6 x 10^-9 / (0.049/2))
E = 4996 N/C .....Ans
direction -> toward the negative charge ....Ans
F = q E = (1 x 10^-9)(4996)
F = 5 x 10^-6 N .....Ans
direction -> towards positive charge .....Ans
14. that will be left to the -2.9 uC at distance d,
E = (k (2.9) / (d)^2) - (k(8.2 nC) /(d + 3.5)^2) = 0
(d + 3.5) /d = sqrt(8.2/2.9) = 1.68
d = 5.14 cm ....Ans
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.