Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

My Notes Ask Your Teacher 1 1. :0-6 points SerPSE9 26.P050. MI A small, rigid ob

ID: 1875931 • Letter: M

Question

My Notes Ask Your Teacher 1 1. :0-6 points SerPSE9 26.P050. MI A small, rigid object carries positive and negative 2.00 nC charges. It is oriented so that the positive charge has coordinates (-1.20 mm, 1.60 mm) and the negative charge is at the point (1.50 mm, -1.30 mm) (a) Find the electric dipole moment of the object. (b) The object is placed in an electric field E= (7.80x10h-4.90 x 103 j) N/C Find the torque acting on the object. mSelect (c) Find the potential energy of the object-field system when the object is in this orientation (d) Assuming the orientation of the object can change, find the difference between the maximum and the minimum potential energies of the system. Need Help?RedtMaster n

Explanation / Answer

dipole moment = q*2a

2a = (-1.2i + 1.6j ) - (1.5i - 1.3j)

2a = (-2.7i + 2.9j) mm = (-2.7i + 2.9j) x 10^-3 m

q = 2 x 10^-9 C

p = -5.4 x 10^-12 i + 5.8 x 10^-12 j C-m

part b )

torque = t = p x E

E = 7.8 x 10^3 i - 4.9 x 10^3 j

t = 4.212 x 10^-8 k - 4.524 x 10^-8 k

t = 3.12 x 10^-9 k

part c )

U = -(p.E)

U = 7.054 x 10^-8 J

part d )

U = |p||E|

|p| = sqrt(px^2 + py^2)

|p| = 7.925 x 10^-12

|E| = sqrt(7.8x10^3^2 + (-4.9 x 10^3)^2)

|E| = 9.2 x 10^3 N/C

maximum = PE = 7.3 x 10^-8 J

minimum = -PE = -7.3 x 10^-8

diffrence = maximum - minimum = 1.46 x 10^-7 J

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote