My Notes Ask Your Teacher 1. Question Details SerCP8 19.P.058. In the figure bel
ID: 2039419 • Letter: M
Question
My Notes Ask Your Teacher 1. Question Details SerCP8 19.P.058. In the figure below, the current in the long, straight wire is 11 = 4.6 A, and the wire lies in the plane of the rectangular loop, which carries 10.4 A. The dimensions shown are c 0.10 m, a-0.15 m, and -0.45 m. Find the magnitude and direction of the net force exerted by the magnetic field due to the straight wire on the loop. 0.000024 X Your response is within 10% of the correct value. This may be due to roundoff error, or you could have a mistake in your calculation. Carry out all intermediate results to at least four-digit accuracy to minimize roundoff error. N to the left Need Help? ReadIt Talk to a Tutor E Show My Work (Optional)Explanation / Answer
Here ,
I1 = 4.6 A
I2 = 10.4 A
for the net force on the wire loop
net force on the loop = u0 * I1 * I2 * l/(2pi) * (1/c - 1/(c + a))
net force on the loop = 4pi *10^-7 * 4.6 * 10.4 * 0.45/(2pi) * (1/0.10 - 1/(0.10 + 0.15))
net force on the loop = 2.58 *10^-5 N
the net force on the loop is 2.58 *10-5 N
the net force is towards the wire
the force is towards the left
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.