PHYS 270 M, W, F 12 pm KAssignment 1 -Due 09/0712018 Problem 27.68 Constants Par
ID: 1877380 • Letter: P
Question
PHYS 270 M, W, F 12 pm KAssignment 1 -Due 09/0712018 Problem 27.68 Constants Part A The rectangular loop shown in the figure is pivoted about the y-axis and carries a current of 15.0A in the direction indicated. (Figure 1) If the loop is in a uniform magnetic field with magnitude 0.481T in the + x-direction, find t Express your answer using two significant figures. 3.0x10-2 N. m Correct Figure , 1of1 Part B What is the direction of the torque required to hold the loop in the position shown. 15.0 A 8.00 cm 30.0 6.00 cmExplanation / Answer
B) Applying left hand rule of F=I(LxB) we get direction of torque is anticlockwise i.e. j^
C)
=IABsin = 15*(0.08*0.06)*0.48*sin(90-30) = -1.7*10^-2 N.m
D)
Applying left hand rule of F=I(LxB) we get direction of torque is anticlockwise i.e. –j^
E)
=IABsin = 15*(0.08*0.06)*0.48*sin(90) = 0.0N.m
F)
=IABsin = 15*(0.08*0.06)*0.48*sin(90) = 0.0 N.m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.