16 % 9:21 p.m. webassign.net T-Mobile LTE 5. 3 points SerPSE10 2.2 P.005. My Not
ID: 1878072 • Letter: 1
Question
16 % 9:21 p.m. webassign.net T-Mobile LTE 5. 3 points SerPSE10 2.2 P.005. My Notes Ask Your Teacher A position-time graph for a particle moving along the x axis is shown in the figure below x (m) 12 10 8 t (s) 0 12 3 45 6 (a) Find the average velocity in the time interval t . 1.00 s to t . 3.50 s. (Indicate the direction with the sign of your answer.) m/s (b) Determine the instantaneous velocity at t-2.00 s by measuring the slope of the tangent line shown in the graph. (Note that t = 2.00 s is where the tangent line touches the curve. Indicate the direction with the sign of your answer.) m/s (c) At what value of t is the velocity zero? Need Help?Read ItExplanation / Answer
a)
v_avg = (x2 - x1)/(t2 - t1)
= (2 - 11)/(3.5 - 1)
= -3.6 m/s
b) instantaneous velocity, v = slope of the tangent
= (y2 - y1)/(x2 - x1)
= (0 - 11)/(3.5 - 1)
= -4.4 m/s
c) at time t = 4s, velocity is zero.
because, at time t = 4s, slope of the tangent = 0
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.