There is an electron (e) around a proton (p) at a distance of r-5.3 x 10-11 m as
ID: 1879037 • Letter: T
Question
There is an electron (e) around a proton (p) at a distance of r-5.3 x 10-11 m as shown below. Assume that both the electron and the proton are subject to the electrostatic force according to the Coulomb's Law (a) What are the direction and magnitude of the electrostatic force on the electron exerted by the proton? (b) What are the direction and magnitude of the electrostatic force on the proton exerted by the electron? (c) What are the direction and magnitude of the gravitational force on the electron exerted by the proton? (d) Which of the two forces acting on the electron is greater? Support your answer numerically.Explanation / Answer
a)
F= kq^2/r^2= 9*10^9* (1.6*10^-19)^2/(5.3*10^-11)^2= 8.2*10^-8 m
Directed to the left
=======
b)
F= 8.2*10^-8
Directed to the right
=======
c).Fg = GMm/r^2
= 6.67*10^-11* 1.67*10^-27*9.1*10^-31/(5.3*10^-11)^2
= 3.6*10^ -47 N
============
d) electric foefo is too greater than gravitational force
=======
Comment in case any doubt.. good luck
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.