A solid spherical non-conductor of radius 14.5 cm has a uniform charge density o
ID: 1879716 • Letter: A
Question
A solid spherical non-conductor of radius 14.5 cm has a uniform charge density of -2.10 C/m3 (a) Find the magnitude of the electric field at a distance of 8.90 cm from the center of the sphere N/C (b) Find the magnitude of the electric field at a distance of 23.0 cm from the center of the sphere. N/C (c) Now consider a solid spherical conductor of same radius with the same total charge as the non-conducting sphere in part (a). Find the electric field at the two distances indicated in parts (a) and ( Er 8.90 Er 23.0 N/C N/CExplanation / Answer
Given,
r = 14.5 cm ; rho = 2.1 uC/m^3
a)r = 8.9 cm
Applying Gauss law on spherical suface
E.A = Q/e0
Q = 4/3 pi r^3 rho
E (4 pi r^2) = 4/3 pi r^3 rho/e
E = rho r/3 e0
E = 2.1 x 10^-6 x 0.089/(3 x 8.85 x 10^-12) = 7.04 x 10^4 N/C
Hence, E = 7.04 x 10^4 N/C
b)r = 23 cm
Q = 4/3 pi R^3 rho
E (4 pi r^2) = 4/3 pi R^3 rho/e
E = rho R^3/3 e0 r^2
E = 2.1 x 10^-6 x 0.145^3/(3 x 8.85 x 10^-12 x 0.23^2) = 4.56 x 10^4 N/C
Hence, E = 4.56 x 10^4 N/C
c)Remains the same
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.