1.In a vertical dive, a peregrine falcon can accelerate at 0.6 times the free-fa
ID: 1880063 • Letter: 1
Question
1.In a vertical dive, a peregrine falcon can accelerate at 0.6 times the free-fall acceleration g (that is, at 0.6g) in reaching a speed of about 102 m/s. If a falcon pulls out of a dive into a circular arc at this speed and can sustain a radial acceleration of 0.6g, what is the radius R of the turn?
2. A car traveling at 27.0 m/s hits a bridge abutment. A passenger in the car, who has a mass of 56.0 kg, moves forward a distance of 60.5 cm while being brought to rest by an inflated air bag. Assuming that the force that stops the passenger is constant, what is the magnitude F of this force?
Explanation / Answer
1. GIVEN IN Vertical dive
a = 0.6g
v = 102 m/s
Radius of turn = R
a. V^2/r - g = a
R = v^2/(g + a) = v^2/g(1 + 0.6)
R = 662.8440366 m
2. u = 27 m/s
m = 56 kg
d = 60.5 cm
force = F
hence from conservation fo energy
F*d = 0.5mu^2
F = mu^2/2d = 56*26^2/2*0.605 = 31285.9504132 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.