1.In a tennis game, a player has taken 1.00 kg of water that has been evaporated
ID: 1480064 • Letter: 1
Question
1.In a tennis game, a player has taken 1.00 kg of water that has been evaporated through perspiration (latent heat of vaporization, 2.41× 106 J/kg) and done 1.00× 106 J of work. Estimate (a) the internal energy change of the player and (b) the minimum nutrition Calories needed to restore his energy level.
2.The work from a Carnot engine between two reservoirs at TH=847 K and TL=523 K is used to operate a Carnot heat pump that removes heat from a reservoir at temperature TL while discharging heat to another reservoir at temperature T. If the heat removed from the hot reservoir by the engine is the same amount by the heat pump from its cold reservoir, what is T?
Explanation / Answer
a.
W = 1*10^6 J
Q = - M*Lv = -1*2.41*10^6 = - 2.41*10^6 J
delta U = Q + W
= 1*10^6 - 2.41*10^6
= -1.41*10^6 J
Answer: -1.41*10^6 J
b.
1 food calorie = 4184 J
number of food calorie = (1.41*10^6 ) / (4184) = 337 calories
Answer: 337 calories
only 1 question at a time please
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.